تی‌آرایکس چیست؟

ورزش تی‌آرایکس ورزشی است که با وزن بدن وایجاد تعادل استقامت وتناسب اندام را به همراه می‌آورد.تی‌آرایکس ورزش روبه رشدی است که در سال‌های اخیر با استقبال بسیاری مواجه شده است. این ورزش از محبوبیت چشم‌گیری برخوردار است.برای چربی‌سوزی،رسیدن به اندام مناسب وحتی آماده‌سازی نیروهای نظامی و آتش‌نشانی هم استفاده می‌شود.

تی‌آرایکس چگونه باعث لاغری می‌شود؟

دراین مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم تیاریکس چیست وچه تاثیری بر تناسب اندام دارد؟به توضیح فواید آن می‌پردازیم واز تاثیر آن بر لاغری شکم‌وپهلو برای شما بگوییم وشما را از زیروبم این ورزش مطلع کنیم.

آموزش حرفه‌ای TRX

trxgift

تعریف TRX:

برای اینکه بفهمیم که دقیقا ورزش تی‌آرایکس چیست باید به سراغ خواستگاه ان برویم. بسیاری معتقدند که این ورزش حاصل تلفیق تجربیات‌نظامی، تحقیقات آکادمیک وتجربه هزاران مربی، و کارشناسان ورزشی است. ورزش TRX توسط یک افسر سابق آمریکا به نام رندی هتریک ابداع شد. نام آن مخخف عبارت TOtal Resistance Exercise وبه معنی تمرینات کلی استقامت است. این ورزش در حقیقت زیر شاخه‌ی ورزش بدنسازی است و روی عضلات بدن تمرکز دارد.

اگربخواهیم تعریفی از ورزش TRXارائه کنیم، باید بگوییم که این ورزش شامل تمرینات کششی و استقامتی است که  توسط لوازمی که به نام بند تی‌آرایکس معروف هستند، اجرا می‌شوند. تمرکز اصلی این ورزش در بالا بردن تعادل، استقامت‌بدن، انعطاف‌پذیری، چربی‌سوزی، وثبات‌بدن است. انجام دادن این ورزش کالری بیشتری نسبت به سایر ورزش‌ها می‌سوزاند. این مورد باعث می‌شودتا ورزشکاراز نظرتعادل عضلانی در شرایط مطلوب‌تری قرار بگیرد. این امر درنهایت باعث به وجود آمدن شرایط فیزیکی ایده‌آلی خواهد شدکه مدنظر ورزشکار است.

بند تی‌آرایکس وسیله‌ای است بسیار مقاوم واز جنس نایلون. این بند که از سقف آویزان می‌شود و می‌تواند تا 600کیلوگرم وزن را به راحتی تحمل کند.شمابا بند تی‌آرایکس می‌توانید به راحتی طیف کاملی از حرکات ورزشی را انجام دهید. این حرکات باعث می‌شود تا بدن انرژی بسیار بالایی را مصرف کند. یکی از ویژگی‌های این ورزش تقویت عضلات کور بدن است که با ورزش trxبه راحتی تقویت می‌شوند.

strange

یکی از سوالات مهمی که بسیاری به دنبال آن هستند، که رابطه بین ورزش تی‌آرایکس ولاغری چیست؟ اکثر کسانی که این ورزش را انجام می‌دهند پس از گذشت 2تا3ماه تاثیرات این ورزش را برروی تناسب اندامشان دیده‌اند تمرگز اصلی این ورزش روی اندام‌های میانی بدن است. وقتی ماهیچه‌های میانی بدن شروع به فعالیت می‌کند، سایر ماهیچه‌ها هم با خود همراه می‌کنند. وقتی فشار کافی روی ماهیچه‌ها وارد شد،بدن شروع به عضله‌سازی و ازآن طرف  بدن شروع به چربی‌سوزی می‌کند. ادغام این ورزش با ورزشی مانند پیلاتس بسیار عالی است و باعث می‌شود سریع‌تر و راحت‌تر به اندام ایده‌آلتان برسید.

فوایدورزش TRX:

تی‌آرایکس یک نوع ورزش هوازی و استقامتی است که حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای‌ها به راحتی می‌توانند آن را انجام دهند. TRXیک ورزش قدرتی محسوب می‌شود وتوان شما را بسیار زیاد می‌کند. هدف اصلی ورزش TRXتقویت، استقامت، قدرت‌بدنی، تعادل وانعطاف‌پذیری بدن است. تکنیک‌های انجام این ورزش طوری طراحی شده تا روی مرکز بدن تمرکز کندوعضلات اصلی وجانبی بدن را همزمان درگیر کند. این ورزش یکی از انواع ورزش‌هایی است که ضربان قلب را بالا برده وباعث چربی‌سوزی می‌شود.

ورزش TRX برای افراد مبتدی هم مفید است وطبق نحوه تمرینی می‌شود آن را سبک انجام دادوحتی می‌توان این ورزش محیج را در خانه نیز انجام داد.

ورزش بدنسازی بهتر است یا TRX:

کالج آمریکایی پزشکی ورزشی تحقیقات گسترده‌ای را روی این موضوع انجام داده، محققان این کالج ابتدا کار خود را با اندازه‌گیری مقاومت‌بدنی 54 نفر بزطگسال شروع کردند. برای انجام این‌کار، آن‌ها از داوطلبان درخواست کردند تا تمرین پرس سینه را با بیشترین وزنه‌ای که می‌توانند تحمل کنند، برای 5بار انجام دهند و بعداز آن 5بار هم تمرین اسکات را انجام دهند.

در مرحله بعد آن‌ها به طورتصادفی وبه مدت 7هفته، نیمی از داوطلبان را به انجام تمرینات TRXونیمی دیگر را انجام تمرینات بدنسازی اختصاص دادند. آن‌ها  نتایج به‌دست آمده را به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول افراد جوان 19تا 25 ساله گروه دوم افراد 44تا 65 ساله و سپس مقاومت بدنی آن‌ها را به روش قبلی اندازه گرفتند،گروهی که TRX انجام داده بودند از مقاومت بالاتری برخوردار بودنذ.